Podporujeme a vyvíjíme nástroje pro transparentní a rovné odměňování
Pro zaměstnavatele /
Analytický nástroj logib
umožňuje zaměstnavatelům soukromého i veřejného sektoru otestovat míru rovnosti a férovosti odměňování žen a mužů v rámci vlastní organizace. Velmi jednoduše, bez nutnosti s kýmkoliv sdílet citlivá data...
Podporujeme a vyvíjíme nástroje pro transparentní a rovné odměňování
Pro zaměstnané /
Mzdová a platová kalkulačka
Pro všechny, kteří hledají nové uplatnění na trhu práce a potřebují se zorientovat v aktuálních úrovních odměňování, je užitečným nástrojem mzdová a platová kalkulačka. Jejím prostřednictvím lze zjistit, v jakém rozmezí se pohybuje.
Podporujeme a vyvíjíme nástroje pro transparentní a rovné odměňování
Pro zaměstnané /
Poradna
Problematika nerovného odměňování je složitá. Řešíte neférovost vy nebo někdo ve vašem okolí? Chcete se dozvědět více o tom, co po vás může požadovat zaměstnavatel, a jaké podmínky si naopak smíte klást vy? Zeptejte se našeho týmu.
Rovné
odměňování
Věnujeme se problematice rovného odměňování tzv. Gender pay gap
Nerovné odměňování má celou řadu příčin. Jeho výši ovlivňuje například vyšší koncentrace žen v hůře placených zaměstnáních (školství, zdravotní a sociální péče), nižší zastoupení žen ve vedoucích pozicích, genderové stereotypy ve vnímání společenské role žen a mužů (žena – pečovatelka, muž – živitel rodiny), nerovnoměrné dělení péče o děti a práce v domácnosti nebo také přímá diskriminace v zaměstnání...
AKČNÍ PLÁN ROVNÉHO ODMĚŇOVÁNÍ ŽEN A MUŽŮ 2023 – 2026
Vychází ze závazných národních strategických dokumentů a doporučení Kanceláře veřejného ochránce práv.
Oporu má v platných i připravovaných dokumentech Evropské unie. Reaguje na závažný problém příjmové nerovnosti mezi muži a ženami a jeho cílem je nastavit kroky, které povedou...
Získtejte osvědčení
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) společně se Státním úřadem inspekce práce (SÚIP) vyhlašuje program vedoucí k osvědčení ROVNÁ ODMĚNA.
SMĚRNICE EVROPSKÉ UNIE EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY
V březnu 2023 se Evropský parlament na plenárním zasedání velkou většinou vyslovil pro přijetí směrnice EU o transparentnosti odměňování, jejímž cílem je snížit rozdíl v odměňování žen a mužů.
Směrnice se zaměří na všechny společnosti s více než 100 zaměstnanými. Nově budou provádět měření a reporting ukazatele Gender Pay Gap dle srovnatelných pracovních pozic. Pokud nerovnost překročí hranici 5 %, budou následovat opatření s cílem zjednat nápravu.
CO JE GENDER PAY GAP
Abychom mohli míru nerovnosti v odměňování srozumitelně vyjádřit, využíváme ukazatel, který se nazývá GENDER PAY GAP (GPG).
Gender pay gap (GPG) je ukazatel, který stanovuje hodnotu rozdílů v odměňování žen a mužů. Nemá jednotný způsob měření. Není-li uvedeno jinak, GPG je stanoven jako procentuální rozdíl mezi průměrným hodinovým hrubým výdělkem zaměstnaných mužů a žen (takto je často používán na úrovni EU, jako hlavní indikátor nerovného odměňování žen a mužů sloužící k mezinárodnímu srovnání)…
Získejte přehled v ekonomických, právních, sociologických a praktických aspektech rovného odměňování.
Víte, jaká práva a možnosti v rovném odměňování jako zaměstnanec máte?