Vzdělávání
Původně byly veškeré vzdělávací aktivity projektu určeny vybraným zaměstnancům a zaměstnankyním Úřadu práce ČR (ÚP) a Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). To oni nejčastěji pracují v první linii, kde se věnují činnostem bezprostředně dopadajícím jak na oblast zaměstnanosti, tak rovnosti v odměňování.
Právě orientace klíčových úřadů v základních aspektech problematiky rovných příležitostí žen a mužů je podle nás nezbytným předpokladem úspěšného zahájení systémového řešení.
Proto jsme se rozhodli, že náš online kurz nabídneme úplně všem zaměstnankyním a zaměstnancům státní správy.
Možnosti vzdělávání doposud využilo 207 zaměstnankyň a zaměstnanců státní správy. Prezenčně jsme proškolili 51 vedoucích z Úřadu práce ČR a Státního úřadu inspekce práce. Náš online kurz absolvovalo v pilotním režimu 156 lidí.
Reference
Vzdělávacích aktivit našeho projektu se účastnili lidé z těchto úřadů a institucí:
Prezenční vzdělávání
***
Nejvíc se mi líbilo získávání nových informací, rozšíření obzorů a uvědomování si nových skutečností. Kladně hodnotím aktivizaci zúčastněných, prostor pro diskusi i pestrost prezentace. Školení je komplexní a dozvěděl jsem se zajímavé příklady z praxe.
– pracovník Úřadu práce ČR –
Oceňuji profesionální přístup lektorek a lektorů. V úvodu do genderové problematiky se mi líbila připravenost prezentujících a jejich schopnost předávat informace zúčastněným. Myslím zejména méně známé informace z genderové problematiky a konkrétní příklady. Super bylo také aktivní zapojení posluchaček a posluchačů.
– pracovnice Státního úřadu inspekce práce –
Online kurz
***
Pozitivně hodnotím způsob zpracování. Především přehlednost a srozumitelnost… včetně uvedení praktických příkladů. Absolvování e-learningu mi přineslo nové poznatky, které využiji ve své práci. Jde o efektivní nástroj, jak získat a vstřebat potřebné informace.
– pracovnice Státního úřadu inspekce práce –