VIDEOGALERIE

ROZHOVORY V MÉDIÍCH A NA VEŘEJNÝCH FÓRECH

(délka videa 11:37, čeština)

Ode dneška pracují všechny Češky zadarmo, příští rok to bude ještě dřív
Průměrný výdělek se v České republice meziročně zvyšuje, rozdíl v příjmech žen a mužů však přetrvává. Ženy podle Eurostatu vydělávají o 20,1 procenta méně než muži. Proč tomu tak je vysvětluje Lenka Simerská, hlavní gestorka tohoto projektu.

ZDROJ: Seznam Zprávy

(délka videa 1:05:10, čeština)

Nejvíc peněz má muž z Prahy. Dočkají se zaměstnanci férového odměňování?
Podle jakých kritérií odměňují firmy své zaměstnance v Česku? A jak se vyrovnávají s genderovými stereotypy? Platí ještě, že jsou lidé odměňováni i podle regionů, ve kterých pracují? O tom se diskutovalo u kulatého stolu Hospodářských novin.

ZDROJ: Hospodářské noviny

(délka videa 15:44, čeština)

Koronavirus může pracujícím matkám pomoci prosadit si práci z domova
O důvodech a dopadech pracovního a finančního znevýhodnění žen v rozhovoru pro Seznam Zprávy mluvila Lenka Simerská, která se dlouhodobě snaží s rozdíly v příjmech mužů a žen zatočit.

ZDROJ: Televize Seznam

(délka videa 3:05, angličtina)

České ženy mají v průměru o 20 % méně než muži
Se socioložkou Lenkou Simerskou a expertkou na gender Elisou Aichinger o snaze snížit rozdíl v odměňování žen a mužů.

ZDROJ: Deloitte

(délka videa 4:05, čeština)

Žijeme v paradoxním prostředí
Máme jeden z nejvyšších rozdílů v odměňování žen a mužů, ale zároveň u nás ženy dosahují v průměru vyššího vzdělání než muži. Kde hledat kořeny nerovnosti na trhu práce? Za co mohou stereotypy a kde tkví příčiny a následky této situace? Odpovídá Lenka Simerská, socioložka a hlavní gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI.

ZDROJ: Fórum zaměstnantosti, Olomouc

KONFERENCE O ROVNÉM ODMĚŇOVÁNÍ,19. 9. 2017 , Liberec

(délka videa 3:15, angličtina)

Patric Aerberhard, FOGE
Gender pay gap se ve Švýcarsku pohybuje kolem 15 %. Patric Aerberhard, expert na mzdovou rovnost z Federální kanceláře pro genderovou rovnost (FOGE), odpovídá na otázku, jak firmy napravují nedostatky, na které je upozorní analytický nástroj Logib?

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 3:23, čeština)

David Škrobánek, HR poradce
Kdy vzniká největší rozdíl v odměňování žen a mužů? Jak náročné je vrátit se po rodičovské do pracovního prostředí? Odpovědi nabízí David Škrobánek – kouč, mentor, HR expert se zkušenostmi ze zahraničí a autor projektu Dobrý táta.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 1:47, angličtina)

Henrike von Platen, FPI
Česká republika se Německu v mnohém podobá, proto si můžeme být navzájem inspirací. Míní Henrike von Platen, zakladatelka německého Fair Pay Innovation Lab. Jak podle ní přistupovat ke kampaním věnujícím se Gender pay gapu?

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

FÓRUM RODINNÉ POLITIKY,14. – 15. 5. 2019, Brno

(délka videa 1:16:53, čeština)

Snižovaní pay gapu jako jedno ze stěžejních témat rodinné politiky
Gender pay gap souvisí snad se všemi aspekty rodinné politiky. Pozvali jsme proto do našeho panelu širokou plejáda odborníků a odbornic z různých organizací.

ZDROJ: Fórum rodinné politiky

(délka videa 1:41, čeština)

Ženy jsou v české společnosti primárními pečovatelkami
Jaké jsou hlavní dopady GPG na rodinu a sdílení rodičovských povinností? A jakým prizmatem nahlíží společnost na ženy, které děti nemají? O souvislostech přímých i nepřímých hovoří Lada Wichterlová, expertka na genderové aspekty trhu práce.

ZDROJ: Fórum rodinné politiky

JAK POUŽÍVAT MZDOVOU A PLATOVOU kalkulačku

(délka videa 1:58, angličtina)

Mzdová a platová kalkulačka – Ekonomie
Kalkulačku využije každý, kdo se uchází o nové zaměstnání, mění pracovní obor nebo se jen přesouvá na jinou pozici v rámci podnikové hierarchie.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 1:58, čeština)

Mzdová a platová kalkulačka – HR
Kalkulačku využije každý, kdo se uchází o nové zaměstnání, mění pracovní obor nebo se jen přesouvá na jinou pozici v rámci podnikové hierarchie.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 1:56, čeština)

Mzdová a platová kalkulačka – Marketing
Kalkulačku využije každý, kdo se uchází o nové zaměstnání, mění pracovní obor nebo se jen přesouvá na jinou pozici v rámci podnikové hierarchie.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

PÉČE, PRÁCE, PENÍZE – SNIŽOVÁNÍ ROZDÍLŮ V ODMĚŇOVÁNÍ,7.3.2019, Praha

(délka videa 3:24, čeština)

Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí
Proč se rozdíl v odměňování žen a mužů nesnižuje? Co je podmínkou fungování dětských skupin jako jednoho z nástrojů rodinné politiky? V den, který je jejím oblíbeným svátkem, odpovídá ministryně Jana Maláčová na řadu otázek.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 4:21, čeština)

Petr Honzejk, novinář a komentátor Hospodářských novin
Za rok 2018 se podle mediálního archivu Newton (ne)rovnému odměňování věnovalo 138 článků. Před deseti lety to bylo jen 11 materiálů. I tyto informace zazněla z úst Petra Honzejka, novináře a komentátora. 

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 5:26, čeština)

Josef Středula, předseda ČMKOS
Jaké konkrétní kroky podnikají odbory ve prospěch narovnání rozdílů v odměňování žen a mužů? Proč klade Českomoravská konfederace odborových svazů důraz na slaďování profesního a osobního života? Nejen o tom mluví Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 5:53, čeština)

Radek Špicar, viceprezident SP
Jak dlouhou cestu jsme ušli od 90. let 20. století, kdy se začalo téma rovnosti žen a mužů na trhu práce objevovat? Jaké firmy jdou příkladem, který je dobré následovat? Odpovědi a zamyšlení nabízí Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 3:15, čeština)

Lenka Šťastná, prezidentka BPWČR
Den rovnosti platů připadl na 17. března. Jak se za desítku let, co se pravidelně koná konference Equal Pay Day, posunulo téma rovného odměňování z pohledu prezidentky organizace Business & Professional Women CR, z. s. Lenky Šťastné?

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 4:00, čeština)

Pavlína Kalousová, předsedkyně BpS
Na jakých principech staví Charta diverzity? I v České republice existují společnosti, které vnímají diverzitu mezi svými zaměstnanci jako klíčovou. Svůj pohled nabízí Pavlína Kalousová, zakladatelka a předsedkyně aliance Byznys pro společnost.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 3:42, čeština)

Petr Polák, KVOP
Jak si ČR stojí pokud jde o transparentnost v odměňování? Jaký mají smysl doložky o mlčenlivosti? Na toto téma hovoří Petr Polák, právník a vedoucí odboru rovného zacházení Kanceláře veřejného ochránce práv.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 3:28, čeština)

Alena Křížková, SoÚ AV ČR
V rámci projektu vzniká celá řada cenných publikací, přičemž na mnohých z nich se podílí Sociologický ústav Akademie věd. Alena Křížková představuje studii Rozdíly v odměňování žen a mužů v České republice. Co vyjadřují čísla 5 a 11 %?

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 1:46, čeština)

Kristýna Pospíšilová, SoÚ AV ČR
Česká republika si v mezinárodním srovnání Gender pay gapu nestojí nijak dobře. Vyplývá to ze studií, na jejichž vzniku se podílela i Kristýna Pospíšilová, vědecká pracovnice Sociologického ústavu Akademi věd a zároveň odborná konzultantka Ministerstva práce a sociálních věcí.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 3:50, češké titulky)

Anne Camilla Meyer, manažerka sociálních služeb a zastupitelka regionu Faxe
Jaká jsou největší negativa, která přináší gender pay gap? Jaké stereotypy platí v souvislosti s odměňováním žen a mužů v Dánsku a v České republice? Anne Camilla Meyer se v Dánsku dlouhodobě věnuje různorodým aspektům diverzity.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 7:05, angličtina)

Andreja Poje, výkonná tajemnice ZSSS
V čem nás může Slovinsko inspirovat? Jaké jsou podle makroekonomky Andreji Poje ty největší výzvy a jaké nástroje musí být zavedeny, aby trh práce skutečně nabízel rovné příležitosti mužům i ženám?

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 2:46, češké titulky)

Anu-Tuija Lehto, právní poradkyně v SAK
Pro finské odbory je téma rovných příležitostí žen a mužů důležitým tématem. Pořád to ale nestačí, neboť gender pay gap ve Finsku dosahuje 15 %. Jaké kroky dělá finská vláda v souvislosti s rozdíly v odměňování? O své zkušenosti se dělí Anu-Tuija Lehto, poradkyně ve Finské odborové konfederaci.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 5:13, češké titulky)

Birger Husted, Husted s.r.o. a EMA Partners Czech & Slovak
Birger Husted působí jako konzultant a headhunter v České republice již přes 20 let. Díky tomu může nabídnout skandinávsko-středoevropskou perspektivu. Jak ve Skandinávii fungují zkrácené úvazky, rodičovská dovolená nebo profesní uplatnění žen? Co doporučuje ženám a mužům v ČR?

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI

(délka videa 2:41, čeština)

Lenka Simerská, gestorka projektu 22 % K ROVNOSTI
Jsou rozdíly v odměňování žen a mužů v České republice pouhým akademickým tématem? Socioložka Lenka Simerská cituje klíčové výsledky průzkumu veřejného mínění.

ZDROJ: 22 % K ROVNOSTI