Search
Close this search box.

DEI Forum 2024: Odolnost a vytrvalost jako základní ingredience inkluze

Ve čtvrtek 10. října se konala jedna z největších událostí týkající se diverzity a inkluze, DEI Forum 2024. Tématem tohoto ročníku byla odolnost a vytrvalost jako klíčový faktor k úspěchu v prosazování hodnot zásadních pro inkluzivní pracovní prostředí. 

Třetí ročník konference o diverzitě, férovosti a inkluzi pro profesionály a profesionálky z oblasti vedení týmů a firem, HR, marketingu, vzdělávání a rozvoje podnikání pořádala organizace působící v oblasti ochrany lidských práv a integrace menšin OPIM ve spolupráci se SAP ČR. Ředitelka OPIM Jana Tikalová společně s Radanem Šafaříkem, ředitelem Odboru rovnosti Úřadu vlády, a ředitelkou pro udržitelnost z České spořitelny Petrou Ondrušovou  představila iniciativu s názvem „Lidskoprávní desatero pro zaměstnavatele“. Tento projekt si klade za cíl podpořit osvětu a implementaci lidských práv v českém pracovním prostředí, aby bylo inkluzivní, bezpečné a férové. Takové pracoviště posiluje odolnost společnosti, připravenost na budoucí výzvy a akceleruje inovace a kreativitu.

Zaměstnavatelé svým podpisem desatera deklarují svou odhodlanost dodržovat lidskoprávní závazky a systematicky je uplatňovat ve své organizaci, což posílí motivaci a loajalitu zaměstnaných a také zvýší efektivitu a kreativitu na pracovišti.

Diverzita i v regionech 

Jana Tikalová ve svém příspěvku zdůraznila důležitost regionálního přístupu a nutnost integrace diverzity nejen v metropoli, ale i mimo ni. Vyjádřila obavy, že aktivity jsou příliš soustředěny v Praze a apelovala na nutnost rozšíření iniciativy i do dalších regionů. Tikalová varovala, že bez širšího zapojení zůstane mnoho talentů a potenciálu nevyužitého. „Desatero lidských práv pro zaměstnavatele bylo vytvořeno s cílem vzdělávat a zvyšovat povědomí o základních lidskoprávních povinnostech zaměstnavatelů a zároveň jim dávat možnost pozitivně ovlivňovat regiony mimo Prahu,“ uvedla. 

Firemní kultura jako morální závazek 

Radan Šafařík, vedoucí Odboru rovnosti žen a mužů při Úřadu vlády ČR, ve svém projevu zdůraznil morální odpovědnost, kterou mají zaměstnavatelé při vytváření pracovního prostředí. Takové prostředí by mělo být místem, kde jsou zaměstnanci a zaměstnankyně nejen respektováni, ale také oceňováni za svou jedinečnost a přínos. „Jako zaměstnavatelé hrajete zásadní roli při praktickém uplatňování lidských práv. Lidé tráví v práci významnou část svého života. Zde navazují vztahy, plní si své sny a hledají uplatnění. Pomáháte vytvářet prostředí, v němž se jednotlivci cítí ceněni a respektováni. To není jen dobrá obchodní praxe, je to také morální závazek,“ apeloval na zaměstnavatele Šafařík. 

Vést dialog a naslouchat 

V dopolední části konference zazněly konkrétní příklady úspěšného zavádění diverzity do praxe organizací. Petra Ondrušová z České spořitelny se podělila o své cenné zkušenosti s vytrvalostí a trpělivostí, které jsou nezbytné při prosazování hodnot diverzity. Upozornila na to, že změny ve firemní kultuře vyžadují čas a důkladné plánování, ale výsledky pak stojí za vynaložené úsilí. Petr Skondrojanis, zakladatel portálu Company Culture Market (COCUMA), upozornil na to, že mladá generace klade velký důraz na respekt, wellbeing a rovné odměňování a považuje je za nezbytné standardy moderní firemní kultury. 

Jakub Lukeš, HR Business partner z Microsoftu, označil za nejdůležitější najít správný nástroj k vybudování firemní kultury v organizaci, vést dialog a disponovat ochotou naslouchat těm, kteří kladou i nepříjemné otázky. Doporučil vytipovat si v organizaci influencery a influencerky, kterým jsou tato témata blízká a budou je autenticky podporovat. 

Rozmanitost znamená kreativitu 

Odpolední část konference byla věnována diskusím o zastoupení menšin a nevyužitých příležitostech v této oblasti. Lucie Fuková a Martin Bajger sdíleli v panelu nazvaném Unlocing Potential: Minoritiy Representation and Missing Opportunitites inspirativní příběhy o překonávání překážek, se kterými se potýká romská minorita, a zdůraznili důležitost podpory nejen této komunity. Diskutující se shodli na tom, že rozmanitější týmy mají nejen větší kreativní potenciál, ale také větší schopnost přizpůsobit se změnám a inovovat. Jejich příběhy byly důkazem toho, že diverzita může být klíčem k úspěchu a inovacím v podnikání.

Spot Rovné odměny nabízel konzultace „one to one“ 

Konference poskytla také prostor pro praktické nástroje, které mohou firmám pomoci při zavádění rovnosti. Konzultační spot projektu Rovná odměna představil návštěvníkům nástroj Logib, který pomáhá firmám identifikovat rozdíly v odměňování mezi muži a ženami a podporuje tak transparentnost a rovnost v odměňování. Tento nástroj byl vyvinut tak, aby zaměstnavatelům poskytoval jasný přehled o jejich současném stavu a pomáhal jim podniknout konkrétní kroky k nápravě nerovnováhy, což je krok správným směrem k dosažení skutečné rovnosti na pracovišti. Účastníci a účastnice konference mohli využít unikátní příležitost konzultovat s expertkami z projektu kterékoliv téma týkající se gender pay gapu diskrétně, mezi čtyřma očima. „Rovné odměňování vzbuzuje řadu otázek, a nutno říci i obav. Mnohdy ale stačí vyjasnit si vše na konkrétních příkladech přímo ze zkušenosti dané firmy, okomentovala konzultační činnost projektu jeho hlavní gestorka Lenka Simerská. „Není třeba čekat na novou legislativu, firmy mohou využívat nástroje již dnes,“ dodala. 

Odolnost a vytrvalost jsou dvě základní ingredience nejen pro udržení naší dynamiky růstu, ale také pro překonání těchto výzev, kterým všichni čelíme.

Jana Tikalová, OPIM

DEI nesmí zpomalit 

I letošní DEI Forum 2024 bylo zásadní platformou pro sdílení poznatků a inspirace k vytváření inkluzivního a respektujícího pracovního prostředí. Konference ukázala, že ačkoli cesta k diverzitě a inkluzi může být složitá a plná výzev, je nezbytná pro budoucí prosperitu společnosti. Účastníci a účastnice si odnesli nejen nové myšlenky, ale i praktické nástroje a kontakty, které jim pomohou při vytváření inkluzivnějšího pracovního prostředí. Ze  závěrečného shrnutí jasně vyplynulo, že diverzita a inkluze nejsou jen módními slovy, ale nezbytnými komponenty úspěšné a udržitelné firemní strategie.

Jana Tikalová zhodnotila konferenci a vyjádřila se k jejímu budoucímu směřování: „DEI v posledních několika letech roste, na druhé straně je však patrná únava a nechuť zaměstnavatelů k otevírání tohoto tématu. Odolnost a vytrvalost jsou dvě základní ingredience nejen pro udržení naší dynamiky růstu, ale také pro překonání těchto výzev, kterým všichni čelíme. Cesta, která nás čeká, bude i nadále vyžadovat naše soustředění, energii, zdroje, čas a odhodlání. Nemůžeme si nyní dovolit zpomalit nebo ztratit motivaci.“