Letní brigády pro studenty a studentky: Nová pravidla a první krok k rovnosti v odměňování
Od 1. června 2025 vstupují v platnost nová pravidla pro letní brigády. Flexinovela zákoníku práce umožní legální přivýdělky již od 14 let. Tento krok přináší nejen nové příležitosti pro děti a mladé lidi, ale je to i příležitost k zamyšlení nad tím, jak už první pracovní zkušenosti mohou ovlivnit jejich budoucí postavení na trhu práce a vnímání rovnosti v odměňování.
Hlavní změny v pravidlech pro brigády od 1. června 2025:
- Poprvé v historii budou moci mladí lidé legálně pracovat již od 14 let, a to i v případě, že ještě neukončili povinnou školní docházku. Tato možnost se týká výhradně období letních prázdnin, tedy od 28. června do 31. Zajišťuje tak možnost získání pracovních zkušeností už ve velmi raném věku, což může být klíčové pro další rozvoj profesní orientace a vnímání rovnosti příležitostí.
- Zaměstnání bude umožněno pouze na pozicích, které splňují definici tzv. lehké práce – tedy činností, které nejsou fyzicky ani psychicky náročné a neohrožují zdraví ani morální vývoj mladistvých. Mezi takové práce patří například pomocné administrativní činnosti, úklid, drobné práce v pohostinství nebo v zemědělství.
- Pracovní doba bude pro čtrnáctileté brigádníky a brigádnice omezena na maximálně 7 hodin denně a 35 hodin týdně. U patnáctiletých může pracovní den trvat až 8 hodin. Zakázaná je práce v nočních hodinách, konkrétně mezi 20. a 22. hodinou, a také jakékoliv přesčasy.
- Zaměstnavatelé budou povinni zajistit vstupní lékařskou prohlídku a vyžádat si písemný souhlas zákonného zástupce mladistvého uchazeče nebo uchazečky o práci. Tím je zajištěna formální ochrana dítěte a zapojení rodiny do rozhodnutí.
- Mladí brigádníci a brigádnice mají nárok na stejnou minimální mzdu jako dospělí zaměstnanci a zaměstnankyně. V roce 2025 činí 124,40 Kč za hodinu. Je důležité, aby už na této úrovni byla s mladými lidmi transparentně komunikována výše odměny i podmínky pracovní smlouvy – právě otevřenost v těchto základních otázkách tvoří jeden z pilířů rovného odměňování.
Rovnost v odměně jako výchozí standard?
„U studentů a studentek bývá samozřejmostí, že dostávají stejnou mzdu bez ohledu na pohlaví. Chlapci i děvčata přijímají brigády za identických podmínek a nikdo nepochybuje, že si zaslouží stejnou odměnu. Právě zde se rodí zdravý přístup k rovnosti v odměňování, který by měl být dále podporován a udržován, aby se přirozený pocit spravedlnosti přenesl i do dalších fází profesního života,“ uvádí k tématu Lenka Simerská, gestorka projektu Rovná odměna. „Tato rovnost se však časem začne vytrácet. Po nástupu do pracovního poměru se rozdíly ve výdělcích mezi muži a ženami zpočátku jeví jako zanedbatelné, ale postupně se prohlubují,“ dodává.
Pokud chceme, aby rovnost zůstala normou, musíme ji chránit a rozvíjet už od prvních pracovních zkušeností mladých lidí – a vnímat ji jako nedílnou součást férové a moderní společnosti.
Podle Českého statistického úřadu dosahuje v Česku rozdíl v průměrných mzdách mezi muži a ženami stále přibližně 18 %. Klíčový moment přichází s rodičovstvím, kdy často ženy vypadnou z pracovního procesu a jejich profesní i platový postup se zpomalí, dostane trhlinu a v řadě případů už nikdy nenavážou na stejnou profesní trajektorii jako muži. Nerovnoměrné rozdělení péče, očekávání od žen, že zastanou většinu práce v domácnosti, i přetrvávající stereotypy tak významně ovlivňují celkovou životní dráhu žen.
Proč na to upozorňujeme právě teď?
Flexinovela přináší vítanou změnu, která studentům a studentkám otevírá dveře k pracovním zkušenostem. Zároveň ale slouží jako příležitost zafixovat si, že rovnost ve výdělcích by měla být samozřejmostí nejen na začátku, ale po celou pracovní dráhu. Pokud si od začátku odnesou, že stejná práce = stejná odměna, může to mít dlouhodobý dopad na jejich očekávání a postoje v dospělosti. Tento raný kontakt s pracovním prostředím je příležitostí vytvořit si férové návyky, které přetrvají do dospělého života.
Důležitá je také transparentnost odměňování. Lenka Simerská na to upozornila ve svém vystoupení na Equal Pay Day 2025: „Když nám bylo šestnáct, nepřipadalo nikomu divné navzájem si s kamarády sdělovat částky, za jaké pracujeme na brigádě a ptát se ostatních. Ve skutečné práci ale už cítíme bariéru, většina z nás se nezeptá a řada žen se ani proaktivně nezajímá u nadřízených o možnosti ohledně výše výdělku. Proto je důležité podporovat u dívek zdravý a proaktivní přístup k otázkám odměňování už od raného věku.“