Mezinárodní den rovného odměňování: Bilancujeme, jak jsme na tom v Česku

Na pondělí 18. září připadá Mezinárodní den rovného odměňování, který připomíná dlouhodobé úsilí o dosažení stejné odměny za práci stejné hodnoty. Jak dnes vypadá situace v Česku?

Jak jsme očekávali, zastavil se postcovidový, zdánlivě nadějný trend snižování rozdílu v odměňování mužů a žen. Ten byl z velké části daný takzvanými covidovými odměnami ve zdravotnictví a sociálních službách, kde tradičně převažují ženy. Za rok 2022 je podle dat ČSÚ průměrný rozdíl ve výdělcích českých žen a mužů 17,74 %, což činí v absolutní hodnotě 8 378 Kč v neprospěch žen. Jedná se o průměrnou hodnotu za všechny ženy a muže na trhu práce bez ohledu na odvětví a pracovní pozici, kterou vykonávají. Průměr je přitom pouze orientační údaj, daleko větší vypovídají hodnotu má pohled do odměňování jednotlivých zaměstnavatelů a do profesí napříč trhem. Tam zjišťujeme, že rozdíly mezi ženami a muži mohou někde dosahovat až 30 % za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty.

 

Máme tedy před sebou ještě velký kus cesty. Je třeba motivovat zaměstnavatele k větší transparentnosti v odměňování a k zapojení všech zaměstnanců a zaměstnankyň bez ohledu na genderové a jiné rozdíly. Znamená to například neodsouvat na druhou kolej matky po rodičovské a vytvářet lepší podmínky pro rodiče, aby mohli uspět na trhu práce.

Některé firmy a instituce jsou o krok napřed a aktivně zjišťují, zda mají férově nastavené odměňování žen a mužů. Oslovují přitom i projekt Rovná odměna a nechávají si vypracovat analýzu chytrým nástrojem Logib, který slouží k odhalení nerovností.

Za tímto účelem chystáme na příští rok audity rovného odměňování, které nabídnou zaměstnavatelům ještě podrobnější analýzu situace v odměňování a zároveň doporučení, jak odstranit případné nerovnosti.  Je skvělé, že debata na téma genderově podmíněných nerovností v odměňování zní již běžně i ve veřejném prostoru. Jako například v červencovém dílu podcastu Hospodářských novin Petra Honzejka a Danuše Nerudové „Boomer & Danuše“, ve kterém hostovala novinářka Silvie Lauder. Podívejte se na závěrečnou část dílu, kde je tématem gender pay gap a zmiňuje se i nástroj Logib.

Zdroj: hn.cz