Výroční jednání EPIC v Paříži cílilo na rovné odměňování pro všechny a všude

Zástupkyně projektu Rovná odměna se ve dnech 5. a 6. prosince 2024 zúčastnily výročního jednání mezinárodní koalice Equal Pay International Coalition (EPIC), která se snaží o dosažení rovného odměňování pro muže a ženy na globální úrovni. Pořádala ho Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) v Paříži, tentokrát s podtitulem Rovné odměňování pro všechny a všude.

Cílem setkání bylo sdílet dobré praxe a nalézat řešení, která podpoří rovné odměňovaní a transparentnost v odměňování. V rámci pracovních skupin byla pozornost zaměřena na mezioborový přístup a politiky jednotlivých zemí až po představení konkrétních nástrojů a standardů v oblasti transparentnosti v odměňování.

Hned v úvodu jednání padlo, že i přes dosažený pokrok v posledních dekádách činí globální rozdíl v odměňování žen a mužů přibližně 20 %, což má ekonomické a sociální dopady. Ženy stále vykonávají většinu neplacené péče a na trhu práce musejí překonávat řadu strukturálních bariér. Ty jim v podobě velmi striktně rozděleného trhu práce též brání, aby se uplatnily v perspektivních oblastech, jako jsou zelené technologie a digitální inovace.

Rozdíly ve výdělcích v průběhu aktivního pracovního života i kombinace práce s obdobím péče se promítají i do rozdílů v důchodových příjmech, a ovlivňují tak celoživotně ekonomickou situaci žen. Tomuto tématu se věnoval samostatný bod agendy prosincového jednání nazvaný „V pozdějším věku: Rozdíl v důchodech mužů a žen“.

Na globální úrovni pak rozdíl v odměňování žen a mužů představuje brzdu pro ekonomické příležitosti, hospodářský růst a inovace a způsobuje světové ekonomice každoročně ztrátu bilionů dolarů na HDP.

Jako jeden z klíčových prostředků pro identifikaci a řešení překážek v rovném odměňování byl zmíněn sociální dialog mezi vládami, zaměstnanci a zaměstnavateli, který je součástí principů Úmluvy o stejném odměňování pracujících mužů a žen za práci stejné hodnoty (C100 přijaté na konferenci Mezinárodní organizace práce (ILO) v roce 1951.

Důležitou součástí diskuze byla také prezentace novinek švýcarské vládní agentury pro genderovou rovnost (FOGE) ve vývoji nástroje Logib, který může být využit i při přípravě na plnění povinností vyplývajících ze směrnice o transparentnosti v odměňování. Účastníci a účastnice jednání se zabývali otázkou, jak tento nástroj může přispět k dosažení rovného odměňování a podpořit lepší pozici žen na pracovním trhu.

„Členství v koalici EPIC je pro nás nové a vnímáme ho jako závazné. Ceníme si toto, že můžeme čerpat z bohatých zkušeností organizace a svým dílem k nim i přispět. Sdílet zkušenosti s ostatními zeměmi a dalšími důležitými stakeholdery je pro nás velice užitečné, i vzhledem k tomu, že chceme co nejlépe ukotvit novou směrnici o transparentnosti odměňování[1] do českých právních předpisů a nástrojů.“

Gestorka projektu Rovná odměna Lenka Simerská

Na prosincovém jednání EPIC jsme ocenili především sdílení osvědčených postupů různých aktérů v oblastech transparentnosti a rovného odměňování a inspirovali jsme se nástroji a řešeními v oblasti transparentnosti v odměňování, zejména ve Francii a Německu,“ doplnila odborná garantka projektu Petra Sofie Haken.  

Aktéři a aktérky jednání se na závěr dvoudenního jednání shodli, že řešení rozdílů v odměňování je nejen morální imperativ, ale jeho řešení je klíčové i pro udržitelný ekonomický rozvoj a inkluzivní růst. Pokud by se v zemích OECD podařilo uzavřít „gap“ v odměňování, mohlo by to znamenat až 9,2% zvýšení HDP na obyvatele do roku 2060.

[1] Směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se posiluje uplatňování zásady stejné odměny mužů a žen za stejnou nebo rovnocennou práci prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování