Experti a expertky projektu Rovná odměna vytvořili českou verzi příručky Mezinárodní organizace práce (ILO), která zaměstnavatelům poskytuje metodiku pro nastavení genderově neutrálního hodnocení pracovních pozic. Metodika je nyní k dispozici všem kategoriím zaměstnavatelů.
Rozdíly v odměňování žen a mužů dlouhodobě charakterizují náš trh práce. Mají mnoho příčin, z nichž jednou je diskriminace na základě pohlaví. Pro objektivní a spravedlivé hodnocení pracovních pozic je třeba, aby se metody hodnocení genderových předsudků vyvarovaly.
Mezinárodní organizace práce (zkratka MOP, anglicky International Labour Organization, zkratka ILO) se sídlem v Ženevě vydala v roce 2020 příručku, která krok za krokem provádí zaměstnavatele procesem nastavení rovného odměňování a genderově neutrálního hodnocení pracovních pozic. Tento materiál je součástí širšího úsilí o zajištění rovnosti pohlaví a odstranění diskriminace na pracovišti.
Pro projekt Rovná odměna je tato metodika velkou inspirací, a to především v kontextu transpozice směrnice o transparentnosti[1]. Experti a expertky projektu ji proto se souhlasem ILO přeložili a překlad dávají zaměstnavatelům k dispozici. Příručka je určena malým i velkým zaměstnavatelům, organizacím zaměstnanců a zaměstnavatelů, úředníkům orgánů pro rovné příležitosti či manažerům lidských zdrojů.
Věříme, že tento krok motivuje zaměstnavatele k objektivnímu a spravedlivému přístupu, který nejen podpoří překlenutí rozdílů v odměňování žen a mužů, ale také zlepší pracovní prostředí pro všechny zaměstnance.
→ Materiály ke stažení zde.←
[1] Směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se posiluje uplatňování zásady stejné odměny mužů a žen za stejnou nebo rovnocennou práci prostřednictvím transparentnosti odměňování a mechanismů prosazování