Search
Close this search box.

OPRAVDU CHCEME PLÝTVAT POTENCIÁLEM NAŠICH LIDÍ?

Četli jste už Global Gender Gap Report? Vyšel těsně před Vánocemi a pozornost médií zrovna nevzbudil. Světové ekonomické fórum (World Economic Forum, WEF) v něm uvádí, že rozdíly v platech mezi muži a ženami se vyrovnají nejdříve za 257 let.

Většina z nás si WEF spojuje se zasedáním ve švýcarském Davosu, kde se každý rok setkávají špičkoví podnikatelé, světoví politici, vybraní intelektuálové a novináři, aby diskutovali o nejnaléhavějších problémech naší společnosti.

Tato organizace provedla rozsáhlý srovnávací index rovnosti žen a mužů ve čtyřech základních kategoriích: politika, ekonomika, vzdělání a zdraví.

78. místo není výhra

Jejich zprávu by si měl přečíst každý, kdo vkládá budoucnost do rukou své vlasti. Proč ten patos? Protože se nemáme čím chlubit. Srovnávací index nás zařadil na 78. místo ze 153 zemí světa. Od loňska si Česká republika sice polepšila o krásná čtyři místa, ale to je v konečném důsledku docela zanedbatelné, když se polovina populace nemá tak, jak bychom si sami přáli.

Pohled do tabulky jednotlivých sub-indexů ukazuje, kde je hlavní problém. Zatímco v oblastech zdraví a vzdělání jsme celosvětově v první desítce, tak politika nás sráží do poloviny a v ekonomické síle žen se propadáme až do druhé poloviny srovnávaných zemí. Že by za to mohl náš nechvalně proslulý gender pay gap? Samozřejmě. Našich (v čase) neměnných cca 20 procent rozdílu v průměrných výdělcích žen a mužů opravdu nepatří do světa, kam jako země chceme patřit.

Sesumírováno

Index říká, že máme zdravé a vzdělané ženy, které se bohužel v ekonomice a politice neuplatňují. Překvapivé? Bohužel ani ne. Jde o potvrzení všeho, co můžeme vyčíst z dostupných dat a informací. Zaznívá to na každé konferenci či networkingovém setkání, nehledě na to, zda to zveme „feminismem“ nebo „diverzitou v byznysu“. Vždy je jasně slyšet, že české ženy chtějí víc, ale čelí mnoha překážkám. Těžko pojmenovatelným bariérám, které jsou někde mezi normální touhou po rodině a nemožností ji sladit s rozvojem vlastní osobnosti v profesi nebo veřejném dění.

Srovnávací index není žádná modla a má své limity. Stejně jako průměr, medián nebo jakákoli jiná souhrnná statistika. Avšak umožňuje vidět problém jako celek. Umožňuje srovnání. Lépe než my je na tom asi polovina světa a v ní všichni naši sousedé.

Volám proto, trochu pateticky, přestaňme plýtvat potenciálem poloviny obyvatel téhle malé země, nemůže se to vyplatit!

__

ZDROJ: 
Global Gender Gap Report 2020 je ke stažení zde.