Hledáte novou práci? Spočítejte si, o kolik si můžete říct

Koronavirus proniká do všech sfér našich životů a zásadně míchá i kartami na trhu práce. Dá se předpokládat, že čím dál tím víc lidí z nejpostiženějších oborů, především z gastronomie, hotelnictví a cestovního ruchu, bude hledat nové uplatnění v jiných odvětvích. A není tajemstvím, že se to týká velkou měrou žen. Pomoct jim v tom můžou nástroje jako OUTPLACEMENT, rekvalifikační kurzy nebo mzdová kalkulačka. 

 

Podle aktuálních průzkumů se chystá v nejzasaženějších odvětvích propouštět zhruba 28 % firem. Jsou to sféry, ve kterých převažují ženy, jež se podle agentury Manpower vydávají hledat novou práci nejčastěji ve službách, logistice a administrativě. Jedná se zejména o pozice recepčních, administrativní podporu, obchodní pozice nebo práci v zákaznickém servisu. (Manpower, Index trhu práce Q1 2021)

Při hledání práce pomůže OUTPLACEMENT a rekvalifikace

Už během první vlny pandemie přijal Úřad práce ČR taková opatření, aby propouštěné zaměstnankyně a zaměstnanci co nejrychleji přešli k novému zaměstnavateli. Patří mezi ně například projekt OUTPLACEMENT  nebo rekvalifikační kurzy s finanční podporou ÚP ČR,“ uvádí generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon. Kurzy jsou nejčastěji zaměřené na získání řidičských a profesních průkazů, včetně profesní způsobilosti, a základních počítačových dovedností. Výrazně zvyšují šanci na pracovní uplatnění také v sociálních a osobních službách či ve zdravotnictví.

 

O kolik si říct? Spočítejte si to předem

Pro všechny, kteří hledají nové uplatnění na trhu práce a potřebují se zorientovat v aktuálních platových podmínkách, je užitečným nástrojem  mzdová a platová kalkulačka, která vznikla v rámci projektu 22 % K ROVNOSTI Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Jejím prostřednictvím lze zjistit, v jakém rozmezí se pohybuje reálná výše mezd či platů pro zadanou pozici a zvolenou kombinaci faktorů (věk, obor, kvalifikace, region) a na základě těchto parametrů vypočte procentuální rozdíl ve výdělcích žen a mužů. Pro zobrazení výsledku stačí jen vyplnit několik políček.

 

Očekává se, že ženy chtějí méně

Kalkulačka slouží zejména ženám, aby si uvědomily, že jejich mužští kolegové se stejnou profesní kvalifikací často berou více peněz za stejnou či velmi podobnou práci. Podle zjištění týmu 22 % K ROVNOSTI zaměstnavatelé předem očekávají, že žena bude mít nižší platové nároky. Ženy tak přicházejí o část výdělku již při vyjednávání před nástupem do zaměstnání.


Kalkulačku zpracovala společnost Trexima. Je postavena na datech Informačního systému o průměrném výdělku, což je nejkomplexnější datový přehled výdělkové úrovně a pracovní doby zaměstnanců v České republice.