Search
Close this search box.

Jak dopadla anketa o transparentnosti v odměňování na EPD 2024?

Před zahájením 15. ročníku mezinárodní konference na téma rovných příležitostí a rovného odměňování EQUAL PAY DAY jsme požádali registrované účastnice a účastníky a další, kdo sledují naše aktivity, aby se s námi podělili o svoje zkušenosti z oblasti transparentního odměňování ve firmě či organizaci.

 

Uspořádali jsme anonymní anketu určenou jak zaměstnaným, tak lidem v rozhodovací pozici u zaměstnavatele, kteří se věnují nastavení pravidel a podmínek pro odměňování zaměstnanců a zaměstnankyň.*

 

Zajímalo nás, jak mají respondenti a respondentky nastavené odměňování v jejich společnosti, zda se v systému odměňování orientují nebo jak by si představovali transparentnost v rámci náboru. Zeptali jsme se rovněž, zda znají novou EU směrnici o transparentnosti v odměňování. Potěšilo nás, že více než třetina respondentů a respondentek odpověděla kladně. Edukace nejen ohledně směrnice a pomoci firmám s přípravou na její implementaci, ale ohledně celého tématu transparentnosti je jednou z klíčových aktivit projektu.

 

Transparentnost vnímáme jako příležitost na spravedlivou odměnu za práci, jako šanci pro firmy, aby si udělaly pořádek ve svém systému odměňování, a v neposlední řadě jako příležitost na lepší, transparentní vztahy na pracovišti a větší stabilitu rodin. „Kromě toho, že díky férovému odměňování do rozpočtů domácností přibydou peníze, bude si víc rodin moci dovolit prostřídání mámy s tátou na rodičáku. A to je jednoznačně prevence rozpadu vztahů,“ uvedla k tomu gestorka projektu Rovná odměna Lenka Simerská.

 

TIP: Přečtěte si dále, co řekla Lenka Simerská na konferenci EPD 2024 ke směrnici o transparentnosti v odměňování a dalších tématech souvisejících s rovným odměňováním.

 

 

* Převážnou část odpovídajících tvořily ženy, což bylo dáno tím, že jsme anketu představili na konferenci určené primárně ženám. Většina z nich přitom měla vysokoškolské vzdělání, více než 40 % z nich bylo ve věku 30 až 39 let.