Search
Close this search box.

Konference Women in Art: Jak se mají ženy v kultuře?

Ve dnech 17. a 18. dubna proběhl v Brně proběhl druhý ročník konference Women in Art, tentokrát v brněnském kreativním hubu KUMST. Tématem letošního ročníku bylo rodičovství, a především to, jak ovlivňuje uměleckou a pracovní dráhu žen v uměleckém a kreativním prostoru. A protože rodičovství je jedním ze zásadních faktorů, který má vliv na pracovní dráhu žen a odměňování ve všech odvětvích, nemohla u toho Rovná odměna chybět.

Druhý ročník konference pořádalo kulturní centrum CO.LABS ve spolupráci s Institutem umění – Divadelním ústavem, KUMSTem – kreativním hubem Brno, Vizí Tance a Divadlem BARKA. Téma složitých pracovních podmínek žen a matek v kultuře a umění nedávno otevřela režisérka animovaných filmů Daria Kascheeva ve své děkovné řeči na letošním ročníku udílení filmových cen Český lev, týká se ovšem všech kreativních odvětví.

Svoje zkušenosti sdílely s publikem konference české umělkyně, například zpěvačka, pianistka, písničkářka, autorka knihy Je všechno dobrý? Marie Kieslowski, tanečnice, choreografka, pedagožka a zakladatelka spolku Holektiv Andrea Vykysalá a Magdaléna Ševčík, vizuální umělkyně, která se věnuje abstraktní malbě, tvoří velkoformátové obrazy a hravé instalace na témata spojená s lidskou duší, ale i zahraniční hostky. Dobrou praxi představila organizace PiPa (Parents and Carers in Performing Arts) nebo Dyana Gravina z Mother House Studios, uměleckým studiem s integrovanou péčí o děti.

První den konference zakončilo živé nahrávání 23. epizody podcastu Pay Gap Lucie Václavíkové a Šárky Homfray, jehož tématem byly ženy v umění, a především překážky v jejich kariéře. Umělkyně se shodly na tom, že pro jejich tvorbu je největším negativem finanční nestabilita a ztráta osobního prostoru potřebného pro tvorbu, zároveň má pro většinu z nich nedostatek času v mateřské fázi života i pozitivní přínos, a to schopnost využívat zbývající čas mnohem efektivněji. Druhý den konference proběhly dva praktické workshopy: Daně a pojištění v praxi a Zvládnout práci a rodinu je umění.

📍Připomeňme si také epizodu podcastu Ženy v kultuře reflektující loňskou  konferenci Women in Art, která řeší férové ohodnocení či sociální jistoty při výkonu povolání v kultuře a kreativních oborech. Uslyšíte důvody, proč se těmto tématům nevyhýbat, v podání režisérky, dramaturgyně a zástupkyně kulturního centra Co.Labs Alexandry Bolfové,  gestorky projektu Rovná odměna socioložky Lenky Simerské, Barbory Hřebačkové, která sleduje genderovou rovnost a dopady trhu práce na ženy pracující v uměleckých profesích, a Blanky Markové, autorky výzkumu o přístupech k řešení statusu umělce v oblasti živého umění.