Search
Close this search box.

Den rovného odměňování žen a mužů

Jarní den rovného odměňování žen a mužů připadá letos podle aktuální statistiky průměrných výdělků na 10. březen. Je to den, kterým symbolicky vyjadřujeme, o kolik dní navíc by ženy musely pracovat, aby dorovnaly průměrný plat mužů za uplynulý rok.

Oproti loňsku došlo k posunu a to je pozitivní zpráva. Při této příležitosti pro Vás máme několik novinek a také pár pozvánek.

– Shrnuli jsme základní statistické ukazatele gender pay gap s odkazy na aktuální zdroje dat.

– Dokončili jsme Analýzu makroekonomických dopadů Gender Pay Gap v ČR “Jak na GPG z pohledu makroekonomie”.

– Vydali jsme metodickou příručku “Podpora rovných příležitostí žen a mužů na trhu práce v rámci činností Úřadu práce ČR”. Její součástí je nová podoba klasifikace zaměstnání CZ-ISCO. Návrh obsahuje názvy dvou tisíc profesí vždy v rodě mužském i ženském. Vytvořili jsme ho s lingvistickou expertízou a nyní názvy profesí, které neměly ženský nebo naopak mužský tvar, mohou být použity v obojím případě jazykově korektně. Seznam je vodítkem pro Úřad práce ČR i pro zaměstnavatele, jak správně označovat povolání v inzerci pracovních míst nebo v organizační struktuře. Obsahuje i podrobnou legendu popisující metody tvorby rodových tvarů a způsoby užívání.

– Udělali jsme bilanci našich aktivit za loňský rok 2020 a připravili přehled zde.

 

Na jaro jsme připravili několik akcí. Všechny se vzhledem k pandemii konají online, což může být výhoda zejména pro ty mezinárodní.

 

 

Side Event at the 65th session of the UN
Commission on the Status of Women
Equal Pay for Women: Tools and Policies
22. března 2021, 14.00 – 15.30 h

 

 

Welcoming remarks: Jana Maláčová, Minister of Labour and Social Affairs of the Czech Republic

Speakers:
Sylvie Durrer, Director of the Federal Office for Gender Equality, Switzerland
Katrín Björg Ríkarðsdóttir, Director of the Directorate of Equality, Iceland
Lesia Radelicki, Member of Cabinet of EU Commissioner for Equality
Helena Dalli Marie-Thérèse Chicha, Professor at the University of Montreal, ILO Geneva
Lenka Simerská, Head of GPG Reduction Portfolio at the Ministry of Labour and Social Affairs of the Czech Republic
Moderator:
Martina Štěpánková, Deputy Minister for European Funds and International Cooperation, Ministry of Labour and Social Affairs of the Czech Republic

Side event je v angličtině. Přihlášení je možné do 18. 3. 2021, viz pozvánka.

 

Equal Pay Day 2021
Letos pod titulem POČÍTEJTE S NÁMI!
26. března – 1. dubna 2021

 

Už podruhé dodáváme odborné know how této výjimečné akci. Jako speaker vystoupí Lenka Simerská, která nabídne i dva mentoringy na téma rovné odměňování a jak na něj v praxi. Další dva mentoringy k volbě povolání bez předsudků povede Petra Sofie Haken. Více o konferenci najdete a přihlásit se můžete tady.

Součástí je neformální povídání před konferencí “BPWCR Live s Katarínou Krajčovičovou”, kde bude 11.3.2021 hostkou Lenka Simerská. Pořádá Business and Professional Women CR, Equal Pay Day Czech a Young BPW „Mladé ženy v businessu“ jako živé vysílání na Facebooku.

 

 

Plánovaná mezinárodní konference Hodnota práce a problematika jejího srovnání v kontextu rovného odměňování žen a mužů
se 20. 4. 2021 konat nebude. Vzhledem k tomu, že jedna z cílových skupin konference a sice inspektorky a inspektoři z Oblastních inspektorátů práce, se konference vzhledem k jiným pracovním povinnostem vyvolaným současnou pandemickou situací, nemůže zúčastnit, rozhodli jsme se pro její zrušení. Děkujeme za pochopení.

 

 

Diskusní setkání zaměstnavatelů k rovnému odměňování žen a mužů ve spolupráci s Chartou diverzity ČR a organizací Byznys pro společnost v rámci Evropského měsíce rozmanitosti 2021 Evropské komise
Květen 2021, bude upřesněno

 

Těšíme se na další spolupráci a na shledanou na některé z online akcí!

S přáním pevného zdraví v nelehké době,

tým projektu
22 % K ROVNOSTI / Rovná odměna