Search
Close this search box.

Lidé s nejnižšími příjmy na schválených daňových změnách příliš neušetří

Sněmovnou schválené zrušení superhrubé mzdy může dále prohlubovat rozdíly ve výdělcích žen a mužů, přitom Česko je už dnes zemí s jedním z nejvyšších GPG. Vyplývá to z analýzy think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

 

„Balíček daňových změn schválený Poslaneckou sněmovnou dne 19. 11. 2020 bude mít nejen nepříznivé dopady na rovnost žen a mužů, ale zvýší také genderové rozdíly v čistých mzdách,“ upozorňuje Klára Kalíšková z IDEA při Cerge-EI. „Schválené změny sníží daňové odvody více mužům než ženám.“

Analýza ukázala, že mezi zaměstnanci a zaměstnankyněmi s nejnižšími příjmy, kteří na daňových změnách nic neušetří, jsou dvě třetiny žen. Naopak ve skupině těch vysokopříjmových, kterým daňové změny přinesou nejvyšší úsporu na daních, jsou převážně muži. Z toho se dá usoudit, že daňový balíček bude mít neblahý vliv na již tak vysoké rozdíly v čistých mzdách a prohloubí s tím spojené problémy, jako je vysoká míra relativní chudoby žen samoživitelek a žen v důchodovém věku.

__

ZDROJ:
IDEA při Cerge-EI